Zapytaj eksperta

Krajowy Fundusz Zastawniczy oferuje unikalne rozwiązania pozyskania kapitału na podstawie Twoich aktywów.

Pożyczka pod zastaw dzieł sztuki

Czym różni się dzieło sztuki od rysunku ucznia w zeszycie szkolnym? Niewątpliwie pochodzeniem oraz ceną, z czego ta druga jest dla wielu synonimem luksusu. Im droższe rzeczy posiadamy tym lepiej. Są jednak kolekcjonerzy, którzy świadomie gromadzą antyki i dzieła sztuki, a do tego posiadają na ich temat szeroką wiedzę. Ich kolekcje niejednokrotnie są warte miliony złotych, co więcej często biorą oni pożyczki pod zastaw, aby nabyć nowe egzemplarze.

Prawdziwi kolekcjonerzy dzieł sztuki posiadają w swoich kolekcjach zazwyczaj określoną dziedzinę. Są to więc albo zabytkowe meble, obrazy, rzeźby itp. są ekspertami w danej dziedzinie, co oznacza, że zazwyczaj nie eksperymentują z innymi produktami.

Z drugiej strony są też osoby, które posiadają w swoich domach wyłącznie kilka zabytkowych mebli i obrazów. Nie są w stanie powiedzieć na ich temat nic więcej, oprócz tego ile są warte oraz z którego roku pochodzą. Nie są oni wprawdzie prawdziwymi kolekcjonerami antyków, aczkolwiek świadczy to już o pewnej wrażliwości i obyciu. Antyki dla nich stanowią formę zabezpieczenia na przyszłość. Pożyczka pod zastaw dzieł sztuki to dla nich niejako chleb powszedni.

JAK ODRÓŻNIĆ ORYGINAŁ OD FALSYFIKATU

Dzieła sztuki i antyki są często podrabiane i powielane. Niekiedy nawet fachowcy i znawcy danych dzieł mają problem, aby odróżnić oryginał od falsyfikatu. Przede wszystkim należy zapoznać się z jakim stylem mamy do czynienia, jakie miał cechy i co go wyróżniało. Pozwoli nam to w pierwszej kolejności określić przybliżony wiek danego dzieła bądź jego główny styl.

Pamiętajmy także, że nie każdy babciny przedmiot znaleziony na strychu można uznać za antyk. Zdarza się, że niedoświadczeni kupcy, kupują przedmioty, które są wyłącznie stylizowane na te pochodzące z dawnej epoki. To na co w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, to stopień jego zużycia, ponieważ fakt, że dana rzecz jest idealnie zakonserwowana i nie widać na niej śladów użytkowania powinien od razu wzbudzić naszą czujność. Lepiej dwa razy sprawdzić i zwrócić się o pomoc do fachowca, aniżeli zbędnie wydawać tysiące złotych, które można przeznaczyć na inny cel. Antyki i dzieła sztuki są kosztowne.

POŻYCZKI LOMBARDOWE POD ZASTAW DZIEŁ SZTUKI

Pożyczki lombardowe pod zastaw dzieł sztuki cieszą się dużą popularnością wśród klientów, którzy za otrzymane pieniądze nabywają kolejne okazy. Jednocześnie nie pozbywają się oni zastawionych dzieł na stałe. Zazwyczaj wykupują je w terminie określonym w umowie lombardowej.

Jest to rozwiązanie, które umożliwia im zdobycie dużej sumy pieniędzy w tym samym bądź kolejnym dniu. Druga okazja do nabycia innego dzieła sztuki bądź antyku może się nie powtórzyć. Wszak występują one wyłącznie w pojedynczych egzemplarzach, w szczególności jeżeli mówimy o obrazach i rzeźbach. Tak więc pożyczki pod zastaw dzieł sztuki to forma inwestycji, która może im się zwrócić w przyszłości. Oczywiście nie jest to jedyny powód zastawiania swojej kolekcji, aczkolwiek wielu doświadczonych kolekcjonerów właśnie w ten sposób traktuje pożyczki lombardowe.

Zamów wycenę online